Z końcem umowy czas rozliczyć urlop
RACHUNKI | Szef nie może zapłacić pracownikowi za niewykorzystane dni wypoczynku w trakcie zatrudnienia. Ekwiwalent przysługuje wyłącznie w razie rozwiązania umowy o pracę.
Ustalenie prawa do urlopu wypoczynkowego, a także prawidłowego jego wymiaru to dopiero wstęp do rozliczenia z pracownikiem w tym zakresie. Na pracodawcy ciąży bowiem obowiązek nie tylko dopilnowania, aby etatowiec korzystał z przyznanego mu przez prawo przywileju. Musi też naliczyć prawidłową wysokość ekwiwalentu za niewykorzystany urlop w przypadku rozwiązania umowy o pracę.
Tylko przy rozstaniu
Wyłącznie w sytuacji rozwiązania umowy o pracę podwładnemu należy się ekwiwalent za niewykorzystany urlop. Nie ma znaczenia, z czyjej inicjatywy dochodzi do rozwiązania umowy. Ekwiwalent za niewykorzystane dni wypoczynku trzeba wypłacić nie później niż w ostatnim dniu zatrudnienia. W przypadku późniejszej wypłaty, pracownik może żądać wynagrodzenia wraz z odsetkami za zwłokę.
Pracownicy działu HR często spotykają się z sytuacją, gdy pracodawca chce się rozliczyć z etatowcem z urlopu wcześniej, aby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta